Sakinaka, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AABCJ5792J1Z4
Call 08047850897 91% Response Rate
Send Enquiry
With the assistance of experienced and dedicated professionals, we manufacture supply and export and extensive range of Caster Wheel that are durable in nature and are sturdy in construction. Moreover, we offer them at most affordable rates.
Product Brochure
| Wheel Material | Rubber, Nylon, TPR, Polyurethene, Polypropylene |
| Size | 2" |
| Color | White |
| Diameter (mm) | 25 mm - 250 mm |
| Load Capacity (Kg) | 50 kg |
| Shape | Circular |
| Weight | 60 gm - 2.5 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Material | PU |
| Size | 4 inch |
| Purpose | Hospital, Trolley or Cart, Furniture |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Color | WHEEL- BLACK AND BRACKET GREEN COLOUR |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
We are stockist and supplier of SUPO 27 Series Caster, it is made with solid rubber tyre (SRT), pneumatic rubber tyre (PRT) and this series has range of 15 models. In solid rubber tyre wheel with double ball bearing dia 150mm, 200mm, 250mm, load capacity from 150kg to 250kg and Pneumatic rubber tyre wheel with double ball bearing dia 200mm, 250mm, load capacity from 150kg to 200kg. SUPO Castor are well known for their Sturdy construction, durability & high tensile strength with low maintenance, these products are dynamically balance and suitable to several applications.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity(kg) | 200 Kg |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry |
| Wheel Movement | Swivel |
| Mount Type | Stem |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Wheel Material | POLYPROPYLENE |
| Color | White |
| Purpose | Furniture |
| 25 mm | 7kg |
| Country of Origin | India |
Wheel material -PPA caster (or castor) is an undriven wheel that is designed to be attached to the bottom of a larger object (the "vehicle") to enable that object to be moved.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Wheel Size(Inch) | 2X0.5 |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Furniture, Trolley or Cart |
| Color | BROWN- TPR MATERIAL |
We are foremost wholesaler and supplier caster wheel SUPO 01 series, Model No: lV-C01-01-50-414 and it's made with finest quality of Thermoplastic Rubber. This caster wheel comes with Derlin Bearing dia 50(2"), load capacity 25kg, fork material MS Chrome Plated, fork type Swivel Plate. Our range of caster is acclaimed for optimum performance and durability and mainly used in FMCG, Engineering, Pharma, Bakery, Hospital & Medical, Airport, Furniture, Fire Department, Harbour, Bridge & Road Construction, Wastewater Treatment Plant, Recycling, Hotel and Resorts Industry
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Wheel Material | PU |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Purpose | Trolley or Cart, Furniture |
| Color | Black |
View Complete details
| Size | 75 - 200 mm |
| Material | Rubber |
| Model Name/Number | IV31 |
| Color | Black |
| Brand | IVY |
| Bearing | Roller Bearing |
| Load Capacity | 50 - 210 kg |
We have been engaged in offering a premium quality and elegant collection of Rubber Caster Wheels. These Rubber Caster Wheels are available in the market in various sizes. The offered Rubber Caster Wheels are extensively used for general applications under light to moderate load rating and in many other suitable applications.
Features:
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Size | 150,200,250 MM |
| Usage/Application | Trolley |
| Color | Black |
| Model Name/Number | YK27-542 |
| Brand | SUPO |
| Loading Capacity | 150 - 250 kg |
| Wheel Material | Solid Rubber |
| Width (mm) | 55 - 63 mm |
| Loading height | 190 to 295 mm |
Our goodwill in the industry has largely been covered by the popularity of our provided gamut of Solid Rubber Tyre Caster Wheel. As per the requirements of the customers, we are involved in offering the best quality of Solid Rubber Tyre Castor Wheel in various sizes and specifications.
Features:
View Complete details
| Material | Rubber |
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Load Capacity | 100-500kg |
| Finishing Powder | ZINC |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry |
| Model Name/Number | IV-YK27 |
| Wheel Movement | Rigid |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Usage/Application | Hotel trolley |
| Color | Black |
Pneumatic Casters are ideal for applications where noise levels are a concern as they are significantly quieter than traditional steel or cast iron caster. The Pneumatic Caster Wheel offered by us is made from standard raw materials will give greater hardness ,when compared with Plastic wheels the Black Pneumatic Casters are considerably more durable and will rarely require replacing.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
| Mount Type | Plate |
| Available Size | 100/45 150/45 200/45 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Size | 80 x 24 mm |
| Brand | Supo |
| Core Type | PP |
| Material | PP |
| Model Name/Number | IV-Z19-111 |
| Color | RED |
| Wheel Diameter | 60/80 MM |
| Fitting Options | PT |
| Ball Bearing | Single |
| Load Capacity (Kg) | 220 to 400 |
| Wheel Material | PP |
We are specialized in offering a wide range of Can Caster Wheels that are available in the market in various sizes. The offered Can Castor Wheels are known for their hassle free performance. The offered Can Castor Wheels are extensively in the manufacturing process, which is carried out under the supervision of our expert engineers.
Features:
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Wheel Material | Nylon |
| Caster Material | Nylon |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
| Color | BLACK |
View Complete details
| Load Capacity (Kg) | 150 |
| Wheel Material | Polyurethene |
| Diameter (mm) | 150 mm to 300mm |
| Width (mm) | 70- 85 |
| Product type | Caster |
In series of delivering world-class products, we offer an exceptional array of Ply Caster Wheel. This Ply Caster is extensively used in various furniture units like hifi stands, etc. Further, we strive hard to provide unmatchable quality products to customers. Our products are available in bulk at reasonable rates.
Features:
Attractive look
Fine finish
Superior quality
Additional Information:
View Complete details