Sakinaka, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AABCJ5792J1Z4
Call 08047850897 91% Response Rate
Send Enquiry
We are pleased to introduce ourselves amongst the leading firms engaged in manufacturing, supplying and exporting wide range of Heavy Duty Caster Wheel. They have smooth finishing and are durable in nature.
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Wheel Material | Nylon |
| Size | 4 inch |
| Mount Type | Plate |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Purpose | Furniture, Trolley or Cart |
| Color | GREY |
We are foremost wholesaler and supplier caster wheel SUPO 08 series, Model No: IV-Z08-04-63-121 and it's made with finest quality of Polypropylene (PP). This caster wheel comes with Single Ball Bearing dia 63(2.5'')mm, load capacity 45Kg, fork material MS Zinc Plated, fork type Fix. Our range of caster is acclaimed for optimum performance and durability and mainly used in FMCG, Engineering, Pharma, Bakery, Hospital & Medical, Airport, Furniture, Fire Department, Harbour, Bridge & Road Construction, Wastewater Treatment Plant, Recycling, Hotel and Resorts Industry
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Material | Nylon |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity(kg) | 400 kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Heavy industry, Trolley or Cart |
| Available Size | 100/45 125/45 150/45 200/45 |
| Fork Material | BLACK POWDER COATING |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity(kg) | 50 kg |
| Wheel Size(Inch) | 2X0.5 |
| Purpose | Cooler Trolley Wheels |
| Color | BLACK- MATERIAL - PVC |
We are foremost wholesaler and supplier caster wheel IVY IV-103 Series, Model No: IV-103-PL50-PU-B and it's made with finest quality of PU Black Tyree This caster wheel comes with Double Ball Bearing Dia 50 MM, load capacity 40 Kg, fork material MS Dark Green Painted, fork type Swivel Plate. Our range of caster is acclaimed for optimum performance and durability and mainly used in FMCG, Engineering, Pharma, Bakery, Hospital & Medical, Airport, Furniture, Fire Department, Harbour, Bridge & Road Construction, Wastewater Treatment Plant, Recycling, Hotel and Resorts Industry
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Wheel Material | PU |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Color | WHITE AND BLACK |
View Complete details
| Load Capacity | 100-1000kg |
| Per Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Wheel Material | Nylon |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Heavy industry |
Our highly esteemed customer base can avail from us a premium quality range of Low Height Heavy Duty Caster Wheels. The Low Height Heavy Duty Caster Wheels are extensively used for heavy articles, such as large machinery and equipment and in many other suitable applications as per the requirements.
Features:
We offer you a Desirable Assortment of Heavy Duty Forged Caster Wheels. We are Established Heavy Duty Casters Manufacturers & Dealers. We deal in different varieties of Extra Heavy Duty Caster Wheels, Heavy Duty Polypropylene Caster Wheels, Heavy Duty Swivel Casters, Extra Heavy Duty Casters. These Extra Heavy Duty Casters are non-marking & floor protective and can carry load capacity of upto 150 Kgs.
With an Objective of Manufacturing Quality Heavy Duty Casters in the industry, we have been able to gain demands from all over India. Due to the features like long functional life and abrasion resistance these Heavy Duty Polypropylene Casters are used in Ware Houses, Material Handling Equipments and other Industrial Purposes. These products are manufactured by us in our well - appointed construction unit.
These Heavy Casters are available in various sizes. We are most reliable and leading Heavy Duty Casters Manufacturers all over India. Our businesses not only in India but internationally prize the strength, consistency, strength and well-designed of our casters. We always use high quality raw materials for manufacturing top class Heavy Duty Casters.
These Heavy Casters possess high abrasion resistance and good cut resistance and are resistant to tearing. These Extra Heavy Duty Forged Casters work indoors or outdoors and can be used in situations which require less noise and work quietly
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Nylon |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity(kg) | 700 kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
View Complete details