Sakinaka, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AABCJ5792J1Z4
Call 08047850897 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Available Size | 100 / 125 / 150 / 200 |
| Fork Material | MS POWDER COATING |
| Body Material | PU-S SKID PROOF |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Nylon |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity(kg) | 600 kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Heavy industry, Trolley or Cart |
We are stockist and supplier of SUPO 11 Series Caster, it is made with nylon, PA Black, and this series has range of 6 models. In nylon wheel with double ball bearing & single ball bearing dia 63mm, 75mm, load capacity from 550kg to 600kg. SUPO Castor are well known for their Sturdy construction, durability & high tensile strength with low maintenance, these products are dynamically balance and suitable to several applications..
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Material | PU |
| Size | 6 inch |
| Mount Type | Plate |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Color | ORANGE |
We are foremost wholesaler and supplier caster wheel SUPO 17 series, Model No: IV-J17-01-200-282 and it's made with finest quality of Polyurethane (282). This caster wheel comes with Taper Roller Bearing dia 200(8')mm, load capacity 900kg, fork material MS Dark Green Painted, fork type Swivel Plate. Our range of caster is acclaimed for optimum performance and durability and mainly used in FMCG, Engineering, Pharma, Bakery, Hospital & Medical, Airport, Furniture, Fire Department, Harbour, Bridge & Road Construction, Wastewater Treatment Plant, Recycling, Hotel and Resorts Industry
View Complete details
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Size | 150 DIA |
| Brand | SUPO |
| Model Name/Number | IV-J10-01-150-615 |
| Wheel Material | NYLON |
| Wheel Diameter | 150 MM |
| Loading Capacity | 2000 |
| Plate size | 160X125 |
| Product type | Wheel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
| Color | Red |
| Wheel Movement | Swivel |
| Diameter (mm) | 125 mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Heavy industry |
| Brand | Supo |
| Load Capacity (Kg) | 75 Kg to 125 Kg |
We are instrumental in offering a premium quality range of Extra Heavy Duty Caster Wheel. This Extra Heavy Duty Caster Wheel is offered by us in various specifications and sizes. Extra Heavy Duty Caster Wheel is widely used in mobile towers & travelling gantry etc. Our products are easy to use.
Our Heavy Duty Casters are built with toughness and strength in mind. We feature durable Heavy Duty Forged Caster Wheels with top load capacity of upto 125 Kgs. These Extra Heavy Duty Casters work indoors or outdoors and can be used in situations which require less noise and work quietly. These Extra Heavy Duty Caster Wheels are available in various sizes.
Features:
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Supo |
| Load Capacity Kg/Wheel | 700 |
| Weel Size | 10 " |
| Product type | Wheel |
| Product Code | J17 - 282 |
With thorough knowledge and understanding of the diverse needs and demands of the customers, we bring forth an exquisitely crafted range of Extra Heavy Duty Polyurethane Wheel. The offered Extra Heavy Duty Polyurethane Wheel is extensively used for industrial wheel applications and in many other.
Features:
View Complete details