Sakinaka, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AABCJ5792J1Z4
Call 08047850897 91% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Model Name/Number | J17 |
| Material | Polyurethane |
| Color | Black |
| Brand | Supo |
| Wheel Material | Polyurethane ABS |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Loading Capacity | 1000kg |
| Product type | Wheel |
| Plate size | 115*101 |
With the assistance of experienced and dedicated professionals, we offer an extensive range of Polyurethane Caster Wheel With Taper Roller Bearing that is manufactured using quality assured raw components and latest technologies. Our entire product range is performance based and is delivered as per the required functional area. They have high load bearing capacity and are delivered at most affordable rates.
Features:
Precisely engineered
Robust designs
Rust free
View Complete details
| Material | PU |
| Load Capacity | 100-500kg |
| Core Type | Cast Iron |
| Mount Type | Plate |
| Color | Yellow |
| Plate size | 115x100 mm |
| Wheel Diameter | 200 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Per Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Size | 2 inch |
| Loading Capacity | 30 kg |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Wheel Diameter | 50 mm (2 inches) |
| Product type | Wheels |
| Plate size | 6x30 mm |
We are known to offer a range of highly attractive and economical range of Nylon Fork Polyurethane Caster Wheels. These Nylon Fork Polyurethane Wheels are provided by us in various sizes. The Nylon Fork Polyurethane Wheels is extensively used in warehouses, on loading docks to move incoming freight.
Features:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Size | 4 inch |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry, Hospital |
| Mount Type | Stem |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Supo |
| Wheel Diameter | 50 mm (2 inches) |
| Wheel Material | Polyurethane ABS |
| Loading Capacity | 30 kg |
| Plate size | 6x30 mm |
| Product type | Wheel |
Having creative expertise, we have been offering a range of durable range of Polyurethane Caster Wheel With Double Ball Bearing. This Polyurethane Wheel with Double Ball Bearing is durable in nature. At reasonable rates, this Polyurethane Wheel with Double Ball Bearing is offered by us to customers across the country.
Features:
View Complete details