Sakinaka, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AABCJ5792J1Z4
Call 08047850897 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Nylon |
| Wheel Material | Nylon |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Mount Type | Plate |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
| Available Size | 100 / 125 / 150 / 200 |
| Fork Material | MS |
We are stockist and supplier of SUPO 07 Series Caster, it is made with Polyurethane (PU-S), Polyurethane (PU) & (PU-O) and polypropylene (PP), and this series has range of 48 models.
In skid proof polyurethane wheel with PP core double ball bearing dia 100mm, 125mm, 150mm, 200mm, load capacity from 235kg to 370kg, polyurethane wheel with C.I. core double ball bearing Dia 100mm, 150mm 200mm, load capacity from290kg to 505kg and polypropylene wheel with double ball bearing dia 100mm, 125mm, 150mm, 200mm, load capacity from 280kg to 440kg. SUPO Castor are well known for their Sturdy construction, durability & high tensile strength with low maintenance, these products are dynamically balance and suitable to several applications.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Material | PU |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Purpose | Heavy industry, Trolley or Cart |
| Mount Type | Plate |
| Available Size | 63/75/100/125 |
| Fork Material | MS BRACKET |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity(kg) | 200 Kg |
| Mount Type | Plate |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Color | BLACK |
We are stockist and supplier of IVY IV10 Series Caster, it is made with Polyurethane (PU) and this series has range of 12models.In skid proof polyurethane wheel with double ball bearing dia 100mm, 150mm, 200mm, load capacity from 200kg to 350kg. IVY Castor are well known for their Sturdy construction, durability & high tensile strength with low maintenance, these products are dynamically balance and suitable to several applications.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Set
Product Brochure
| Load Capacity(kg) | 100 Kg |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Stem |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Furniture, Trolley or Cart |
| Color | BLACK AND WHITE |
View Complete details
| Diameter (mm) | 60mm to 80mm |
| Load Capacity (kg) | 70kg to 90kg |
| Width (mm) | 24mm |
| Color | Silver-Red |
| Wheel Material | Polypropylene |
View Complete details
| Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Load Capacity | <100kg |
| Usage/Application | For Movement of Heavy Loads |
| Color | Red, Black, etc |
| Material | Polyurethane |
| Brand | Ivy |
| Wheel Movement | Swivel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Nylon |
| No. Of Shelves | 5 |
| Load Per Layer | 300 Kg |
| Wheel Material | Nylon |
| Usage/Application | Industrial |
| Wheel Size(Inch) | 4X2.5 |
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Caster Material | Nylon |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
| Mount Type | Plate |
| Available Size | 75/ 100/ 125/150 |
| Fork Material | powder coating |
| Body Material | pp |
| Size | 75/ 100/ 125/150 |
We are stockist and supplier of SUPO 05 Series Caster, it is made with Polypropylene (PP), Poly A cetal (Nylon) PA and high temperature Nylon to get good Hi Temp resistance, this series has range of 20 models.
In Polypropylene wheel with double ball bearing dia 75mm, 100mm, 125mm, 150mm, load capacity from 167kg to 310kg and Hi temperature (260~c PA) wheel, Dia 150mm, load capacity 190kg with double ball bearing. SUPO Castor are well known for their Sturdy construction, durability & high tensile strength with low maintenance, these products are dynamically balance and suitable to several applications
View Complete details