Sakinaka, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AABCJ5792J1Z4
Call 08047850897 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Wheel Material | Nylon |
| Material | Nylon |
| Mount Type | Plate |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Caster Material | Nylon |
| Locking | Without Brake |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Number
| Material | Nylon |
| Color | Black |
| Size | 50 MM |
| Model Name/Number | IV-TW |
| Brand | IVY |
| Diameter (mm) | 50 mm |
| Load Capacity (kg) | 50kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
| Diameter | 40 mm |
| Thread Size | 3/8 BSW |
| Plate Size | 38x38 mm |
| Brand | IVY |
| Wheal material | Nylon |
| Product type | Caster |
Keeping in mind the various requirements of the customers, we are involved in offering the best quality of Twin Wheel Chair Nylon PU Caster. This Twin Wheel Chair Nylon PU Caster is known for its durability. Twin Wheel Chair Nylon PU Caster is extensively used on hardwood floors, in the dairy industry, meat processing, and automotive industry.
Features:
Other details:
| Wheal dia(MM) | Tread Width(MM) | Wheal material | load capacity/per pcs | Thread size /Stem Size(MM) |
| 50 | - | Nylon | 25 | 3/8" BSW*18 |
| 50 | - | Nylon + PU | 35 | - |
| 50 | - | Nylon + PU | 40 | - |
Additional Information:
View Complete details